منو
آشنایی با معنی و مفهوم نمادهای عروسی

معنی و مفهوم نمادهای عروسی

ازدواج و جشن عروسی نمادهای بسیار دارد که این نماد ها با توجه به اقلیم ها و فرهنگ های مختلف با یکدیگر متمایز میشوند. ازدواج خود به تنهایی نوعی پیوند بین دو شخص میباشد بنابراین نمادهای عروسی باید مفهوم پیوند را در بر داشته باشند.

حلقه در دست داشتن یکی از نمادهای عروسی

داشتن حلقه در بسیاری از فرهنگ ها به خصوص فرهنگ های قدیمی تر به معنی حامی قوی داشتن و یا قدرت زیاد بوده است , بنابراین زن هایی که در قدیم میخواستند به همه بگویند که نشان قدرت و حمایت شوهر خود را به همراه دارد حلقه در دستان خود می کردند.

در مصر باستان زنان متاهل دستبندهای سبز به مچ خود می­بستند که همانند همان حلقه برایشان بوده است.

حلقه یکی از نمادهای عروسی

حلقه عروسی در زمان­های مختلف در انگشت­های مختلفی پوشیده شده. در یونان باستان معمولا انگشت اشاره و در هند انگشت شست استفاده می­شد. انگشت چهارم برای مدت زمانی استفاده شده تا اینکه انگشت سوم دست چپ به طور کلی پذیرفته شد و این به  اعتقاد مصریان باستان برمی­گردد که معتقد بودنداین انگشت مستقیم به قلب متصل است و هنگامی که حلقه در این انگشت گذاشته شد، عشق کاملا مهر و موم شده و هرگز نمی­تواند فرار کند.

دسته گل عروس

در قدیم به جای دسته گل از گیاه و سیر استفاده میشده است که باعث دوری شیطان از عروس  و داماد می شده است.

اما حال از گل ها استفاده میشود که هرگل برای عروس و داماد مفهوم خاصی دارد برای مثال گل رز قرمز نماد عشق است و یا گل رز زرد نمادی از دوستی و محبت بین عروس و داماد است

از همین رو زمان خرید این دسته گلی که در یکی ازمهم ترین روز های زندگیتون قراره دستتون باشه دقت کنید و با آگاهی از این نماد ها دسته گل خود را انتخاب کنید , اینکار برای شما بسیار هیجان انگیز خواهد بود .

نماد گل عروسی

پرتاب دست گل عروس نیز یکی از سنت های قدیم است .

شاید تا به حال در عروسی های زیادی دیده باشید که عروس دسته گل خود را پرت میکند و مهمانان مجرد تلاش می کنند که آن را بگیرند.

این دسته گل اگر به دست هرکسی بیوفتد به معنی این میباشد که نفر بعد که قرار است لباس عروس به تن کند همان شخص است.

لباس عروسی

وسایل و تجهیزات عروسی بسیار مهم هستند ولی لباس عروس مهمترین آن­هاست. تاریخ لباس عروسی به مصر باستان برمی­گردد، جایی که عروس لباس­های ابریشمی را که به بدنش چسبیده بود و هیچ چیز را پنهان نمی کرد می­پوشید. از آن به بعد لایه ­های بیشتر و بیشتر به دلایل گوناگون اضافه شدند.

ملکه ویکتوریا با پوشیدن یک لباس سفید این سنت را نادیده گرفت چون تا آن زمان عروس­های سلطنتی معمولا لباس­های نقره ای داشتند. البته بعد از او افراد زیادی لباس سفید را به عنوان نمادی از عفت و پاکدامنی پوشیدند.

لباس عروسی

همچنین خرافاتی در مورد لباس عروسی وجود دارد.  مثلا شگون ندارد که عروس خودش لباس عروسی خود را بدوزد و یا اینکه عروس قبل از روز عروسی لباس عروسی بر تن کند.


حال نماد هایی هست که در کشور های مختلف بسیار رایج است

نمادهای عروسی و خوشبختی در سراسر دنیا

·       در چین، تاریخ عروسی حرف اول را می زند

·       در هند، باران نشانه خوشبختی است

·       در اسپانیا، کراوات داماد شانس می آورد

       ایرلندی های نعل اسب را سمبل خوشبختی می دانند

·       عنکبوت روی لباس عروس، خوش شانسی می آورد

·       در تایلند،نخ سفید به دور دست تعیین کننده خوشبختی است

·       در مکزیک، 3 روبان رنگی برای عروس خوش شانسی می آورد

·       در ایتالیا، عروس بادام های رنگی به میهمانان هدیه می دهد

·       در عروسی های ویتنام، همه چیز به رنگ قرمز است

کامنت ها(0)

نظر شما چیه راجب این مطلب !!؟

با ما در ارتباط باشید

(021) 44 49 27 73

باشگاه مشتریان (دریافت کد تخفیف)